banner5

Günümüzün rekabetçi ortamında kurumların başarısı, kurum  yöneticilerinin kişisel özellikleriyle de doğru orantılıdır. Analiz yeteneği, sabır ve doğru zamanlama, hızlı reaksiyon, hızlı karar verebilme özelliği, soruna odaklanabilme, konsantrasyon bunlardan sadece bazılarıdır.

İş dünyası mensuplarının rekabet, hız ve karar verme özelliklerinin geliştirilmesine yönelik olarak hazırlanan programla sporun satrancının keyfine varacaksınız.

Baskı altında konsantrasyon, zamanlama ve harekete geçme tüm yöneticiler için önemli niteliklerdir. Bu özellikleri geliştirmek eskrim ile mümkündür. Gerekli olan ekipmanlar kulüp tarafından temin edilmektedir.

 Eskrimin İş Hayatına Katkısı

Trip Advisor’un genel müdürü Stephen Kaufer, New York Times’da yeni yayınlanan bir makalesinde eskrimin hayatına kattığı erdemlerden de kısaca bahsetmiş ve şöyle demiş: “Eskrimde üç hamle ötesini düşünerek hareket etmeniz gerekir. Bu, beni aynı zamanda şirket hayatına da hazırlayan bir yaklaşım oldu.”

Eskrimin iş dünyasına ve iş kariyerine nasıl yansıdığını sıralayan liste;

Zorlukların üstesinden gelebilme yeteneği

Eskrimle uğraşan sporcu, sadece birkaç tuş gerideyken bir anda yenilgiyle yüzleşebilir. Başarılı bir eskrimci, bu yenilgiyi kendindeki hataları düzeltmek için ve zorlandığı konularla yüzleşip galip gelebilmek için kullanır. İş dünyasında da işler her zaman planladığımız şekilde ve başarıyla sonuçlanmaz. Riskler, dönüm noktası olabilecek kaçırılan anlaşmalar ya da kötü geçen sunumlar bu temponun bir parçasıdır. Fakat eskrimde olduğu gibi, iş dünyasında da bu şanssızlıklar aynı zamanda birey için birer fırsat olabilir.

Kültürel normlara ayak uydurma ve bu normları anlama yeteneği

Eskrim sayesinde farklı ırklar, kültürler ve etnik yapılar tek bir yerde buluşurlar. Özellikle uluslararası müsabakalarda yarışan eskrimciler, kendilerini çoğunlukla bir kültür çeşitliliği içinde bulurlar. Küreselleşmekte olan modern iş dünyası da, bireyin karşısına farklı kültürleri barındıran bir çalışma ekibi çıkarır. Her kişi masaya kendine özgün yaklaşımları ve iş anlayışını yatırır. Eskrim, farklı kültürler ve bakış açılarıyla etkileşime girmeyi bir alışkanlık haline getirir. Bu durum çağımızda edinilmesi gereken önemli bir alışkanlıktır.

Sakin kalabilme yeteneği

Panik, bir eskrimcinin ölüm fermanıdır. Napolean Hill’den alıntı yapmak gerekirse; “Duygularınız, mantıklı düşünme konusunda önünüze çıkan en büyük engelinizdir.” Eğer çalışma ortamında sinirlerinize hakim olamaz ve duygularınızın dolu dizgin koşmasına izin verirseniz, müzikten anlayan birinin gözünde Justin Bieber ne ise siz de iş ortamınızdaki insanlar için o olursunuz.

Yaratıcı olma ve özgün düşünceler üretebilme yeteneği

Eğer bir eskrimci maça sadece tek bir planla çıkıyorsa büyük ihtimalle o maçı kaybedecektir. Eskrim öyle bir spordur ki; sporcuyu maç sırasında taktik değiştirmeye ve karşı tarafın stiline uyum sağlamaya zorlar. Sağ beyni uyararak yaratıcı düşünmeyie teşvik eder. İş hayatı da planlamadan uygulamaya kadar olan süreçte asla engelsiz bir yol değildir. Aynı eskrimde olduğu gibi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çevik olmak çok büyük önem taşır.

Sosyalleşme ve takım halinde çalışabilme yeteneği

Eskrim bireysel olarak mücadele verilen bir spor olmasına rağmen aslında takım zihniyetiyle oynanır. Her takım en zayıf halkası kadar güçlüdür. Eskrim size hem kulübünüzdeki en güçlü halkalardan ders almayı öğretir hem de bunun saygılı ve yapıcı bir şekilde olmasını sağlar. Alçakgönüllülük gösterebilmek takım dinamiğinin sağlanabilmesi için gerekli olan unsurlardandır çünkü kimse Kanye West gibi sadece kendine odaklı ve çok bilmiş davranan budalaları kulübünde ya da iş yerindeki çalışma ortamında istemez.

Dinleme ve geribildirim alabilme yeteneği

Gerek eskrimde gerekse hayatta her şeyin yolunda gittiğine ikna olduğunuz zamanlarda aslında daha iyisinin de mümkün olduğu durumlar vardır. Benim kulübümdeki en iyi eskrimciler antrenörleriyle devamlı iletişim halindedirler. Sürekli olarak hareketlerini nasıl daha mükemmel hale getirebileceklerini sorgularlar. İş hayatında da bir çalışanın patronuyla uyumlu şekilde iş yapabilmesi, patronunun beklentilerini bilip buna göre kendini geliştirmesiyle mümkün olur

Çok çalışma ve hazır olabilme yeteneği

Eğer müsabakaya yakın bir zamanda oturup keyif çatabileceğinizi ve rahatlayabileceğinizi düşünüyorsanız, piste çıktığınız ve rakibinizden mağlubiyet tokadını yediğiniz zaman büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınızdır. Müsabakadan önce antrenmanlara ayırdığınız süre başarıyla neticelenen bir maçtan daha önemlidir. İş yerinde de elinizdeki konuya ne kadar hakim olursanız kendinizden o kadar emin olur ve bahsedeceğiniz konuyu o kadar başarılı bir şekilde aktarırsınız. Az bir hazırlıkla başarılı olmak ne eskrimde ne de iş dünyasında mümkün değildir. Eskrim bireye sıkı çalışmanın önemini öğreterek onu iş dünyasına hazırlar.

 Kaynak: www.paratripost.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir